5651 sayılı kanun nedir?
"internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlarlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi" hakkında düzenlemeleri ve gereklilikleri belirten kanundur. Bu kanun 04.05.2007 tarihinde kabul edilerek 23.05.2007 tarihli resmi gazetede yayımlanmıştır. Kanuna göre;
ister ücretli, ister ücretsiz birden fazla kullanıcıya internet bağlantısı üzerinden erişim hizmeti sağlayan tüm kurum ve kuruluşlar, internet erişim hizmeti verdikleri tüm kullanıcıların o an ki ip adresleri ve o ip adresine eşlenmiş mac adreslerini, bu süre zarfında  kullanıcıların girdikleri web sayfalarının "log"larını, yani kayıtlarını tutmalıdır.

5651 sayılı kanun maddesinin amacı:
Kanun maddesi internet erişiminin kontrol altına alınmasını amaçlamaktadır. Bu sayede internet üzerinden işlenen bilişim suçlarının önemli ölçüde engellenmesi, kullanıcıların zararlı içerikli sitelerden korunması ve bu yolla kandırılmasının engellenmesi, yanlışlık veya bilerek kamu kuruluşlarının zarar görmesi durumunda zarara sebep olan kullanıcının bulunması ve kamu kuruluşlarının itibarlarının korunması sağlanmaktadır.

Güvenli WiFi ile yasanın öngördüğü şartları yerine getirerek suça ortak olmaktan kurtulabilirsiniz.

5651 kimleri kapsamaktadır?
Kanundan etkilenecek kurumlar verdikleri hizmetin ücretli veya ücretsiz olmasına göre iki kategoride incelenecek ve bu kategorilere göre kapsamlı uygulamalar yürürlüğe koymak ve denetlemeler yapmak zorunda kalacaklardır. Bu bağlamda kurumların ayrıldığı kategoriler:

1) internet erişimini hizmet amaçlı veya işlerinin devamlılığını sağlamak için çalışan ya da ziyaretçilerine kullandıran kurum ve kuruluşlar:
Belediyeler, Özel şirketler, Alışveriş merkezleri, Kamu kuruluşları, Hastaneler, Okullar vb. Gibi kurum ve kuruluşlar

2 ) internet erişimini kazanç elde etmek amacıyla kullanıcıların hizmetine sunan işletmeler:
İnternet cafeler, Oteller, moteller vb. Mekanlar, internet erişimini ücretli veren tüm kurum ve kuruluşlar

Hizmet veya kazanç amaçlı kurum ve işletmelerin kullanıclarına kullandırmakta olduğu internet erişim hizmetinin kanun kapsamı dahilinde kontrol altına alınması istenmektedir. 

Erişim sağlayıcısının kanun maddesi ile ilgili genel yükümlülükleri
Kullanıcıların yasal içerikte olmayan web sayfalarına erişimlerinin engellenmesi.
Erişim log ve kayıtlarının zaman ve tarih bilgileri (mührü) ile tutulması.
Ağlarına bağlı kullanıcılar iç ıp loglarının tutulması.
Eğer bir web sayfası mevcut ise ve bu web sayfasını kendi sunucularında barındırıyor ise dışarıdan gelen erişim log ve kayıtlarının tutulması.

5651 nolu Yasa bizden ne istiyor ?
Yasa tüm internet trafiğinin günlük olarak kayıt altına alınması, tarih ve saate göre raporlama, arşivleme / yedeklemenin en az 6 ay süreyle saklanmasını emrediyor. Gerekli durumlarda mahkemeler, savcılar, emniyet kuvvetleri, bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu ve ilgili kurumlar'a kaynak ve hedef ıp adresleri, kullanıcı ve tüm trafik bilgilerinin verilmesi emrediliyor.

Güvenli WiFi ile yasanın öngördüğü şartları yerine getirerek suça ortak olmaktan kurtulabilirsiniz.

Etiketler
Güvenli wifi  5651 sayılı kanun marmaris Loglama nedir loglama yazılımı loglama cihazı loglama çözümleri loglama yazılımları loglama yapmak marmaris loglama nasıl yapılır 5651 loglama cihazı yazılımı nedir güvenli wi-fi  loglama cihazı fiyatı loglama ne demektir loglama kanunu log kayıtları log kaydı tutan modem log kaydı 5651 kanun log kayıtları log kuralları log kayıt cihazı log kaydı tutan modem log kayıtları silme güvenli WİFİ log kaldırma log alma log analyzer log analizi 5651 nolu yasa log alma programı log analytics log yönetimi nasıl yapılır log yazılımı log yasası log tutma yasası log kaydı yasası log kayıtları yasası 5651 log yasası güvenli Wİ-Fİ internet log yasası marmaris internet loglama 5651 yasa log log kanunu log tutma kanunu guvenli wifi  5651 sayılı kanun uyarınca internet kayıtları nerede tutulur  içmeler internet kayıtları kaç yıl saklanır internet kayıtlarının tutulması internet kayıt programı guvenli WİFİ hotspot shield hotspot nedir hotspot VPN hotspot yazılımları hotspot yazılım hotspot çözümleri wifi kayıt programı internet suçlarından korunma yöntemleri log kayıtlarının tutulması zorunlu mu internet kayıtlarının tutulması yasal kimler log tutmalı internet paylaşımı yapmak yasal mı interneti paylaşmak yasak mı log tutma mecburiyeti  5651 sayılı kanun ne diyor zaman damgası nedir kablolu veya kablosuz internet sağlayan Oteller, Restoranlar, Alışveriş Merkezleri, Kafeler, Internet Kafeler, Üniversiteler, Kobi'ler, Fabrikalar vb. için kullanıcı hareketlerini saklama zorunluluğu 5651 no'lu yasa ile ilgili Telekomünikasyon Kurumu (TİB) her kurum için bazı yükümlülükler getiriyor. 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen yasa ve paralelinde yayınlanan yönetmelikler ile kurum ve kuruluşlar aşağıdaki yükümlülükleri yerine getirmek zorundadır. İç IP adres dağıtım loglarının toplanması (DHCP Logları) Kullanıcıların web erişim olaylarının toplanması Kullanıcıların web erişimlerinde içerik tabanlı filtre uygulanması (URL Filtering) Oluşan verilerin bütünlük değerlerinin (hash) zaman damgası ile saklanması ve gizliliğinin temin edilmesi tchmrs3
Yandex.Metrica