5651 sayılı kanun
Kamu kuruluşları ve özel sektörler özellikle oteller, cafeler, hastaneler, öğrenci yurtları vs gibi yerlerde misafirlerinize, çalışanlarınıza, müşterilerinize internet hizmeti sağlıyorsanız bu hizmetin güvenliğinden sorumlu olduğunuzu bilmelisiniz. İşletmenizin internetini kullanarak içerikleri suç teşkil edebilecek web sitelerinin gezilmesi, kurum yada şahıslara yönelik yapılan hakaret içeren yazıların yazılması gibi olaylar biranda sizi kanunlarla yüz yüze bırakabilir. Eğer kurumunuzda Güvenli WiFi Loglama Sistemi sistemi  yoksa siz de işlenen bu suçlara potansiyel ortaksınız demektir.

Toplu İnternet kullanımı sağlayanların hukuki yükümlülükleri bulunmaktadır. Firmaların bir çoğu 5651 Sayılı kanunun ne  olduğunu, ne yapması gerektiğini ve nasıl İnternet Kayıtları alması gerektiğini bilmiyor.  Böyle bir kötü durum ile karşılaşmadan 5651 Loglama yazılımı sistemi Güvenli WiFi Loglama Sistemi ile tanışmanızı  tavsiye ederiz.

5651 Sayılı Kanun Nedir?
İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında 2007 yılında çıkarılan kanundur. 5651 Sayılı Kanun içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı, erişim sağlayıcı ve toplu internet kullanım sağlayıcıları kapsamaktadır.

5651 Kanun İçerik Sağlayıcı Kimdir?
İnternet ortamında yani web sitelerinde, resim ve video gösterimi yapılan sitelerde yayınlanan makaleler, yazılar, yorumlar, resimler ve videolar gibi verileri internet ortamına yükleyen kişi yada kuruluşlar İçerik Sağlayıcı olarak adlandırılıyor.

5651 Kanun Yer Sağlayıcı Kimdir?
İnternette, yukarıdaki yazımızda bahsi geçen bilgilerin yayınlandığı web siteleri, web sitesi barındırma (hosting) hizmeti veren kurumlar kanunda adı geçen Yer Sağlayıcılar 'a birer örnek olabilir.

5651 Kanun Erişim Sağlayıcı Kimdir?
Erişim Sağlayıcı internet kullanımı için kablolu yada kablosuz , adsl, fiber, gibi bağlantı hizmetlerini getiren internet servis sağlayıcılardır.

5651 Kanun Toplu İnternet Kullanımı Sağlayıcıları Kimdir?
Kişilere belli yerlerde örneğin cafe , yurt , hotel , kurum yada kuruluşlarda , parklarda , plajlarda , kamplarda , işletmelerde , belli zamanlarda internet hizmeti sağlayan gerçek yada tüzel kişiliklerdir.
Toplu İnternet Sağlayıcıların Sorumlulukları , internet hizmeti verilen kullanıcıların içeriği suç teşkil edebilecek web sitelerine gitmelerini önleyen sistemlerin kurulması. İnternet hizmeti verilen kişilerin ip adres , mac adres , hizmetin başlama ve bitiş zamanları , varsa kimlik bilgileri gibi bilgilerin kayıt altına alınması ve bu kayıtların değiştirilmediğini kanıtlayan dijital imzalama yapılmalıdır.

5651 Log İmzalama (Zaman Damgası)
İşletmenizde yada kurumunuzda internet hizmeti verdiğiniz kişilerin dhcp ip adres , mac adres gibi loğlarının değiştirilmediğine dair elektronik olarak imzalanması işlemidir. Bu Log İmzalama yada diğer adıyla Zaman Damgası yapılmamış olan bilgilerin geçerliliği söz konusu değildir. İmzalama farklı yöntemler ile yapılmaktadır. 5651 Yasa Dijital İmzalamayı herhangi bir kurum yada kuruluşun yöntemi ile imzalamanız gerekmemektedir. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) web sitesinde yayınladığı örneğe uygun olması gerekmektedir.

Güvenli WiFi Loglama Sistemi  tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verir.

Eğer sizde yukarıda anlatılan sağlayıcılardan Toplu İnternet Sağlayıcısı kategorisinde iseniz Güvenli WiFi Loglama Sistemi ile  internet log kayıtlarını  yasanın öngördüğü şekilde tutabilirsiniz.

5651 Sayılı Kanun ile internet erişiminin kontrol altına alınması ve önlenmesi amaçlanmaktadır. İnternet üzerinden işlenen bilişim suçlarının önlenmesi ve suç işlenmiş bir olay sonrasında suçlu ya da sorumlularının tespit edilerek, işlenen suçun mahiyetine göre uyarı, para, hapis cezası gibi yaptırımlar uygulanmaktadır. Güvenli WiFi Loglama Sistemi, internet kullanıcılarını 5651 Yasa uygun kayıt altına alır, kurum yöneticilerinin mağdur olmalarını önleyerek, kurumların yasal sorumluluklarının yerine getirilmesini sağlar.

Güvenli WiFi Loglama Sistemi; kurulumlarda internet erişiminin güvenli, sorunsuz, hızlı, en önemlisi yasalara uygun bir biçimde kullanılmasını sağlayan ve bilgisayar ağınızı dış ve iç etkenlerden koruyan ağ güvenlik sistemidir.

Etiketler
Marmaris Güvenli WiFi Loglama Sistemi  5651 sayılı kanun marmaris Loglama nedir loglama yazılımı loglama cihazı loglama çözümleri loglama yazılımları loglama yapmak marmaris loglama nasıl yapılır 5651 loglama cihazı yazılımı nedir güvenli wi-fi  loglama cihazı fiyatı loglama ne demektir loglama kanunu log kayıtları log kaydı tutan modem log kaydı 5651 kanun log kayıtları log kuralları log kayıt cihazı log kaydı tutan modem log kayıtları silme güvenli WİFİ log kaldırma log alma log analyzer log analizi 5651 nolu yasa log alma programı log analytics log yönetimi nasıl yapılır log yazılımı log yasası log tutma yasası log kaydı yasası log kayıtları yasası 5651 log yasası güvenli Wİ-Fİ internet log yasası marmaris internet loglama 5651 yasa log log kanunu log tutma kanunu guvenli wifi  5651 sayılı kanun uyarınca internet kayıtları nerede tutulur  içmeler internet kayıtları kaç yıl saklanır internet kayıtlarının tutulması internet kayıt programı guvenli WİFİ hotspot shield hotspot nedir hotspot VPN hotspot yazılımları hotspot yazılım hotspot çözümleri wifi kayıt programı internet suçlarından korunma yöntemleri log kayıtlarının tutulması zorunlu mu internet kayıtlarının tutulması yasal kimler log tutmalı internet paylaşımı yapmak yasal mı interneti paylaşmak yasak mı log tutma mecburiyeti  5651 sayılı kanun ne diyor zaman damgası nedir kablolu veya kablosuz internet sağlayan Oteller, Restoranlar, Alışveriş Merkezleri, Kafeler, Internet Kafeler, Üniversiteler, Kobi'ler, Fabrikalar vb. için kullanıcı hareketlerini saklama zorunluluğu 5651 no'lu yasa ile ilgili Telekomünikasyon Kurumu (TİB) her kurum için bazı yükümlülükler getiriyor. 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen yasa ve paralelinde yayınlanan yönetmelikler ile kurum ve kuruluşlar aşağıdaki yükümlülükleri yerine getirmek zorundadır. İç IP adres dağıtım loglarının toplanması (DHCP Logları) Kullanıcıların web erişim olaylarının toplanması Kullanıcıların web erişimlerinde içerik tabanlı filtre uygulanması (URL Filtering) Oluşan verilerin bütünlük değerlerinin (hash) zaman damgası ile saklanması ve gizliliğinin temin edilmesi tchmrs3
Yandex.Metrica